Je 20 m2 priestor v ktorom sa dá existovať?

Ilustračný obrázok

4.9.2022, Ing. arch. Lívia Krupová

Môžeme to vôbec nazvať byt? Aj tieto otázky si klienti často kladú, keď sa prisťahujú do hlavného mesta. Na Manhattane je to drahý luxus, v Japonsku priestor pre štyroch. A čo my na Slovensku?

Byt, či neByt? Bývanie na ploche 20,5 m2, neuveriteľné, ale aj s balkónom len toď blízko centra Bratislavy a malá pivnica ako veľký bonus. Veľa svetla, záplava západných slnečných lúčov a výhľad doďaleka – stromy, komín, parkovisko…život ulice priamo pod oknom. Priestor menší ako byt, a väčší ako veľký šatník dostal meno KABINET. V angličtine je to “The Cabinet”, vo francúzštine “Le Cabinet”. V každej reči znie rovnako impozantne, zmyselne ako aj záhadne. A presne taký je celý byt. Je to „Smart for Two“ medzi bytmi…má všetko len to podstatné a to rovno na dosah. KABINET je esenciou bývania.

Na kľúč zrenovovaný a zariadený byt je dispozične riešený ako Open Plan. Pozostáva z 18,5 m2 prepojeného priestoru haly, izby a kuchyne a 2 m2 uzavretej kúpeľne s WC a sprchou. Bezpečnostné vstupné dvere vysokého štandardu v ničom nezaostávajú za oknami s izolačného 3-skla. Jadro nového bývania bolo doplnené o dovezené repasované drevené parkety a starý dobrý liatinový radiátor. Veľkou vzácnosťou je terazzo okenný parapet so životnosťou forever. Pre vytvorenie čara staro-nového bol strop nad parketami zachovaný v pôvodnom vlnovitom stave a bol iba nanovo natretý.

Byt má jednotlivé zóny bývania, ktoré nadväzujú jedna na druhú, sú však stvárnené z opakujúcich sa prvkov z kuchynského programu v jeden harmonický celok. Všetko zariadenie a vybavenie vrátane kávy je z IKEA :). Nachádza sa tu kvantum úložného priestoru, 2m šatník na vešanie, jedálenský stôl pre 4, rozkladací gauč je aj spacím lôžkom pre dvoch, na stene je závesné TV. Plnohodnotný výhľad odvšadiaľ je na obraz so zimnými vlnami na tak malý priestor impozantnej veľkosti 1×1,40 m. Aj dve nadrozmerné visiace lampy získali svoje miesto bez toho, aby bývaniu ubudol priestor či funkcia.

Celý byt je ladený v sivých a bielych tónoch so zeleno-olivovými „mužskými“ a tmavo-béžovo „ženskými“ akcentami. Paraván za kuchynským pultom nie len oddeľuje kuchyňu od obývačky ale aj chráni súkromie obytnej zóny pred náhodnými pohľadmi okoloidúcich susedov pri otvorených vstupných dverách. Do tretice šikovne schováva prípadný kuchynský neporiadok pred pohľadmi z jedálne a obývačky. Je vytvorený z dvoch na seba uložených obojstranných kuchynských pracovných dosiek. Drez ako aj jediná klasická horná kuchynská skrinka sa nachádzajú vo výklenku a v priestore takmer nie sú vnímané. Pod oblúkovým nástenným digestorom sa nachádza len prenosná indukčná doska – opäť prvok, ktorý nám z kuchyne robí skôr náznakovú kuchyňu. Všetko v mene zachovania vzdušnosti a ľahkosti celého priestoru. Funkčnosť je však nadupaná, spotrebiče sú zámerne zabudované – práčka so sušičkou! , umývačka riadu! , chladnička a mikrovlnka. Pri tak malom priestore bolo treba vopred myslieť aj na priestor na vedro, mop, vysávač, žehličku, sušiačik, ale aj na všetko ostatné :).

Kúpeľňa je malá ale ultra funkčná. Otáčaním sa na jednom mieste sa vyrieši všetko potrebné. Misa na ovocie tiež z IKEA bola prerobená na umývadlo a jediná vaňovo-sprchová batéria nad ním tak slúži aj pre umývadlo aj pre sprchu. V sprche sú segmentové dvere posuvné na obe strany. Skosený roh v kúpeľni vytvoril vzácny priestor v hale pri obliekaní kabátov. Zrkadlo na ňom nalepené zdvojnásobuje prekvapivo svetlý a priestranný pocit z bytu vo vstupnej zóne.

Všetko tu má svoje miesto. Vládne tu intuitívny rád a poriadok od celku až k detailu. Ešte aj skrinky majú s fixkou napísaný svoj názov podľa toho, čomu slúžia. Pôsobí až terapeuticky upokojujúco. Putujúce oblaky sa zrkadlia na lesklom povrchu šatníkových skríň a v noci vrhá rastlina Adéla tiene na všetky strany bytu. Za oknom hniezdi Hrdlička Balkónová. Aj ona vie, že našla bezpečnú oázu v púšti zhonu a chaosu tam vonku.

Externý odkaz (zdroj):
https://www.atelierfor.sk/portfolio/kabinet/

- - -  koniec článku  - - -