Exkluzivita – výhoda alebo postrach majiteľov?

Ilustračný obrázok

2.10.2022, JUDr. Linda Janegová

Pre koho je vlastne určená a aký je jej účel?

Exkluzívna spolupráca s realitnou kanceláriou by Vás mala v prvom rade odbremeniť, no tiež zabezpečiť, že sa bude maklér venovať predaju prioritne tej Vašej nehnuteľnosti. Na trhu je množstvo ponúk. Aké pracovné nasadenie, investíciu a iniciatívu predaju venuje, záleží na Vás.

Čo všetko zahŕňa? Okrem iného, profesionálne nafotenie nehnuteľnosti, video, 3D prehliadku, pôdorys, homestaging, virtuálny homestaging, vizualizáciu a niekedy aj rekonštrukciu. Skrátka profesionálnu prípravu na predaj tak, aby vynikli všetky prednosti. V momente keď sa rozhodnete pre predaj, treba mať na zreteli, že to už nie je Váš domov, ale tovar. Prezentácia a prvý dojem sú dôležité.

Tu sa dostávame k ďalšiemu bodu a teda správnemu nastaveniu kúpnej ceny. Všetko záleží od majiteľa. Koľko času na predaj máme a v akom období roka sa práve nachádzame. Aj keď často krát počúvame, že makléri tlačia na majiteľa, aby znížil cenu, z našej praxe je to veľa krát naopak. Majiteľ prijal zľavu navrhovanú kupujúcim, kým my sme navrhovali počkať na ďalšieho kupujúceho :).

Druhým krokom je príprava a samotná realizácia predaja. Zabezpečenie znaleckého posudku, hypotekárneho úveru, notárskej úschovy, vinkulácie, preverenie právneho stavu nehnuteľnosti, príprava zmlúv, zabezpečenie potvrdení od správcu, katastrálne konanie, odovzdanie nehnuteľnosti, komunikácia s dodávateľmi energií a služieb a podobne.

Viac krát sme zastupovali klientov, ktorí nežili na Slovensku. Prileteli iba na otočku, na podpisy zmlúv v banke. Všetko bolo tip top pripravené. Zastrešili sme kompletný servis tak, aby jednotlivé úkony prebehli hladko, bez akýchkoľvek zdržaní.

Exkluzívna spolupráca je pre každého, kto má záujem o dôstojnú prezentáciu a bezstarostný predaj svojej nehnuteľnosti. Pre každého, kto nechce vybavovať desiatky telefonátov denne, robiť obhliadky s tzv. kupujúcimi a riešiť si celý servis sám, často krát „odvážne“ bez pomoci kolegov advokátov a notárov.

Nehnuteľnosť je vo väčšine prípadov tá najdrahšia vec akú vlastníme, venujme jej dostatočnú pozornosť.

- - -  koniec článku  - - -