"DELFÍN"

Ilustračný obrázok

19.1.2023, Ing. arch. Lívia Krupová

Máme domov pre Delfína! Nevieme zmeniť usporiadanie sveta tam vonku…., ale vieme vytvoriť svoj šťastný svet. Domov ako more lásky a bezpečia pre niekoho s dušou Delfína.

„Delfín“ je realizácia rekonštrukcie bytu, ktorý sa náchádza priamo nad legendárnym ružinovským kúpaliskom „Delfín“ v Bratislave.

Chvíľu mi trvalo, kým som pochopila, že samotný delfín sa v byte nemá nachádzať. Nech to bolo čokoľvek, vždy to bolo vypredané, nedostupné alebo sa to rovno prestalo vyrábať. A tak som sa rozhodla pripraviť hravé prostredie, ktoré by sa delfínovi páčilo…a tam to šlo samé.

Kúpeľňa je More. Azúrové more hrajúce všetkými azúrovými farbami – to sú morské blikotavé farby presne také, aké sú na upcyklovaných skených kachličkách nájdených v byte z roku pána. A ten mramor ? Presne také je more zvnútra, keď sa potápate pod hladinou s otvorenými očami. Prebleskujúcimi lúčami sa vám rozkmitá piesočné dno a slnečným jasom sa prežiari hravá morská voda. Mušle na brehu, mušle na dne mora. Nevedno kedy sa z mora pozeráte na Slnko a kedy sa pozeráte na Slnko v mori. Ono sa to stráca, mieša, jednotí. Čajky potápajúce sa do hlbín mora a raje vynárajúce sa z hlbín nad hladinu, aby si zalietali na chvíľu ako vták…Prestáva platiť „letí, letí, všetko letí čo ma krídla všetko letí“. Ríša divov v priamom prenose. Koraly, sasanky, kalamáre, Nemo, Doris. To, čo vidím je časť Čuda, jedno celé Čudo či rovno 3 Čudá??? Na to neprídeš. Schovávačka je tu hrou na prežitie. Medúza. Medúza ako svetlo. Dá sa pochopiť, že medúza je morský tvor, ktorý nevie plávať? More sa o ňu stará samo. Ona sama je more a more cez ňu vidieť. To sa dalo stvoriť? Čo tým stvoriteľ myslel. Čo sa to tu deje? Všetky tvory všetky farby spojte sa !?! Všetko tak rozmanité, pôsobivé, že v morskej symfónii vám KONEČNE vypne logiku. A na toto sme čakali. Už sa dá len pasívne vnímať a prijímať všetko to nemerateľno. Pomalý ponor do Magickej hlbočiny chce veľa odvahy. Nielen, že sa pod hladinou nedá dýchať ale aj výnor z tých hĺbok musí byť postupný. Je tu taká chuť života a radosť naplno žiť. Plávať rýchlo pomaly, hore, dokruhu, točiť. V tomto Nič je Všetko. Delfíni! Konečne sú tu delfíni! A dá sa s nimi plávať. A dokonca im rozumieť. Ultrazvuk je len čerešničkou na torte. My komunikujeme celým telom a spájame sa v hravej telepatii. Plutva k plutve. Lovíme. Blbneme. Súťažíme v hre. Nie pre výsledok, ale pre krásu hry. Asi som delfín…Tak ja som delfín? Ja som delfín! Je to hravé a fascinujúce bytie v Magickom svete, kde priam cítite zámer Stvoriteľa.

Fotogaléria:

Externý odkaz (zdroj):
https://www.atelierfor.sk/portfolio/delfin/

- - -  koniec článku  - - -