Ako ochrániť svoje prostriedky pred infláciou? Diverzifikujete svoje portfólio?

Ilustračný obrázok

19.10.2022, JUDr. Linda Janegová

V spolupráci so spoločnosťou EPO INVEST a.s. odteraz ponúkame našim klientom možnosť nákupu investičného zlata. Zlaté tehličky a zlaté mince najvyššej kvality (24 karátov) a rýdzosti (999,9) v originálnom certifikovanom balení.

Zlato je istota v neistých časoch vojen, prípadne iných konfliktov, keď peniaze úplne stratia na hodnote. Je vysoko likvidné a keďže sa zlatom platí už niekoľko tisíc rokov, nemusíte sa obávať, že ho nepremeníte na peniaze. Viete ho odpredať, vymeniť, založiť, darovať, či vyrobiť si šperk. Zlato Vám prináša možnosť anonymného uchovania Vašich peňazí, bez evidovania na bankových účtoch, fondoch, akciách.

V časoch poklesu hodnoty peňazí, predstavuje istú formu valutovej rezervy. Akoby ste vlastnili doma doláre, ale doláre celé zo zlata a platné v celom svete. Zlato Vás ochráni pred politickými turbulenciami. Nezáleží na vládnom zložení teraz alebo v budúcnosti.

Množstvo fyzického zlata je limitované potenciálom zemskej kôry. Podľa expertov je zhruba 75% zásob vyťažených a za dvadsať rokov bude ťažba na zemi vzhľadom k vysokým nákladom už len minimálna. Rezervy vo forme investičného zlata držia centrálne banky. 

Zlatá tehlička alebo minca je veľmi koncentrované bohatstvo, ktoré je ľahko prenosné, anonymné a likvidné v ktorejkoľvek časti sveta. Nakoľko sa jedná o hnuteľnú vec, nepodlieha zdaňovaniu. Práve tieto benefity získate len, ak vlastníte fyzické investičné zlato. 

Pred nákupom je treba zvážiť zloženie portfólia. Z pohľadu ceny platí pravidlo, že za zliatok s vyššou hmotnosťou zaplatíte v prepočte na jeden gram vždy menej ako pri zliatku s nižšou hmotnosťou. Pri prípadnom odpredaji sa ale oplatí mať portfólio rozdelené na viac zliatkov alebo mincí, pretože máte v prípade potreby možnosť odpredať len časť majetku uloženého v zlate. Zlato je veľmi konzervatívna a seriózna investícia. Výborne plní svoju funkciu pri investičnom horizonte minimálne 15 rokov. Pre krátkodobé špekulácie je vzhľadom k vysokej volatilite pre bežného ratailového klienta nevhodné.

Je nákup zlata skutočne anonymný? Pri oficiálnom nákupe zlata existuje o tom samozrejme doklad. Neexistuje ale povinnosť viesť evidenciu o jeho vlastníctve ako je to napríklad pri cennom papieri, alebo nehnuteľnosti. Ihneď po uskutočnení nákupu už nie je možné nikomu preukázať že zlato naďalej vlastní.

Nákup je možné realizovať formou:

1. Zlatého sporenia

Za každú platbu sporenia je nakúpené a uložené investičné zlato.

Výška cieľovej sumy je už od 6.000,- Eur a výška mesačnej platby už od 20,- Eur.

Každá platba sa použije na nákup fyzického zlata, ktoré je majetkom klienta. Zlato sa nakupuje za transparentné ceny cenníka zverejneného na stránke EPO INVEST a.s. zo zľavou 10% . Uskladnenie zlata je po celú dobu sporenia a jeden rok po dosporení zdarma. Možnosť doručenia zlata už od 20 g. V prípade záujmu si môžete zlato prevziať osobne priamo v sídle spoločnosti.

2. Jednorázový nákup investičného zlata

Minimálny nákup už od 12.000,- Eur. Klient má možnosť výberu gramáže zlatých tehličiek a mincí. Prvý rok neplatíte za uskladnenie. Prevzatie zlata priamo v sídle spoločnosti zdarma. Spoločnosť tiež garantuje spätný výkup za cenu London Gold Fixing v EUR.

Spoločnosť EPO INVEST a.s. vznikla v roku 2012. Predstavenstvo spoločnosti rovnako ako trezory sa nachádzajú výhradne na území Slovenskej republiky.

Spoločnosť vlastní licenciu Puncového úradu SR a je zapísaná v registri výrobcov a obchodníkov s drahými kovmi. Ich činnosť podlieha puncovej inšpekcii a kontrole nezávislého audítora. Nepodnikajú v žiadnom inom segmente na trhu. Každý klient vlastní svoj podiel uskladneného investičného zlata. Zlaté tehličky a zlaté mince sú v najvyššej kvalite (24 karátov) a rýdzosti (999,9) v originálnom certifikovanom balení od renomovaného dodávateľa Münze Österreich. 

- - -  koniec článku  - - -